6 Comments
Aug 17, 2023Liked by Jacek Zadrożny

Bardzo dobry pomysł z kodami zamiast opasłych instrukcji. Tyle się mówi o ekologii a nikt nie pomyślał ile można by w ten sposób zaoszczędzić papieru i kosztów dla producentów

Expand full comment
author

To jest kwestia przyzwyczajeń i zmienić to będzie dość trudno. Wciąż liczę, że weźmie się za to jakaś duża korporacja, na przykład Apple i pokaże kierunek.

Expand full comment

A czy to wpłynie na tych, którzy mają gorszy dostęp do obsługujących to smartfonów z internetem? czy uznaje się już, że wszyscy z tego korzystają?

Expand full comment
author

Nie wiem, czy to pytanie jest do mnie, ale mogę odpowiedzieć. Nie, to nie jest rozwiązanie dla osób nie posiadających smartfona. To chyba dość oczywiste.

Expand full comment

Tak, oczywiste, ale to może jest właśnie przyczyną drukowanych instrukcji.

Expand full comment
author

Powodami drukowania instrukcji są przepisy, przyzwyczajenie i brak refleksji. Prawo wymaga instrukcji - dajemy papierową. Przyzwyczajenia wynikają z historii, bo przecież instrukcje zawsze były papierowe. A brak refleksji z pośpiechu. To prawda, że są wciąż osoby, które nie mają smartfonów, ale ich odsetek jest niewielki. Porównując to z masą zbędnego papieru... Zresztą rozwiązania można wypracować. Na przykład osoba kupująca w sklepie stacjonarnym może poprosić o wydrukowanie instrukcji.

Expand full comment