Dostępnik z prośbą
Piszę do Ciebie z prośbą o pomoc. Każdy czasem potrzebuje wsparcia od innych. Jednak nie proszę o pieniądze.
Od ostatniego Dostępnika minęło już sporo czasu. Trochę zrzucam to na urlop, dużo pracy i zaangażowanie się w sztuczną inteligencję. To jednak nie jest cała prawda.
Potrzebuję od Ciebie inspiracji. Nie mam pomysłów, o czym pisać w Dostępniku, żeby zaspakajać potrzeby czytelniczek i czytelników. Niektóre tematy wydają się zbyt błahe, a inne - zbyt zaawansowane. Może to jednak tylko moje odczucie, a Twoje potrzeby są inne. Zainspiruj mnie zatem! Napiszę bardziej dobitnie - zamów u mnie Dostępnik na temat, który Cię szczególnie interesuje. Dostępnik ma być dla Ciebie, więc proszę Cię o podpowiedzi.
Jak pewnie wiesz - najmocniej czuję się w dostępności cyfrowej. Jednak w dostępności architektonicznej, informacyjnej i komunikacyjnej siedzę od tak dawna, że spokojnie mogę o tym pisać. Jeżeli czegoś nie będę wiedział lub nie będę pewny - doczytam i zapytam ekspertów z danej dziedziny. Tematami mogą być też technologie asystujące, sztuczna inteligencja, prawo i standardy. Byle dotyczyło to dostępności.
Jeżeli zatem masz zapotrzebowanie - opisz to w komentarzu. Możesz też odpowiedzieć na Dostępnik, jeżeli dotarł do Ciebie pocztą elektroniczną. A zresztą - daj znać w dowolny sposób.
Możesz zapytać, dlaczego nie zapytam chata GPT lub innej sztucznej inteligencji… Próbowałem, ale efekty były dość kiepskie. Proponował mi jakieś banalne tematy, z których żaden mnie nie zainspirował. AI nie zawsze się sprawdza. Liczę zatem na Ciebie.
Po wakacjach będę jeździł po Polsce. Będę w Poznaniu, Opolu, Krakowie i pewnie też w innych miejscach. Będę publikował kalendarium, bo wybieram się na ciekawe wydarzenia. Jeżeli chcesz się ze mną spotkać, to będzie dobra okazja. Pierwszy wypad mam 18 września do Poznania, ale szczegóły to nieco bliżej wydarzenia.
Już o tym wspomniałem kiedyś, ale napiszę raz jeszcze. Na maj planuję drugą edycję AutomaticA11y. Chcę utrzymać format oddolnej inicjatywy, bo ludzie bardzo cieszyli się z atmosfery i networkowania. Pod koniec sierpnia zaktualizuję stronę wydarzenia i zaproponuję, jak możesz się włączyć w organizację.
I to by było na tyle. Patrząc na ostatnie wieści z wojny w Ukrainie przychodzi mi do głowy stare porzekadło: nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Putinowi zapaliło się pod dupą, co może ułatwi jemu lub jego rodakom podjęcie dobrych decyzji. Dobrego weekendu, zwłaszcza tego długiego.
Chętnie poznam Twoje opinie o narzędziach do takiego wstępnego testowania stron lub wspierających firmy w dostepności cyfrowej. Bardzo otwierające oczy byłyby też opisy korzystania przez osoby z różnymi trudnościami z popularnych usług czy miejsc. Może coś o popularnych mitach lub proboemach w zrozumieniu WCAG, np. to co ja ostatnio chciałam z atrybutem lang
Może też temat inkluzywności w kontekście procesów rekrutacyjnych przyjaznych osobom neurodiverse? Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna, ogłoszenie przyjazne tego typu osobom? Czy naprawdę wszystkie wymagania wyszczególnione w typowym ogłoszeniu są potrzebne?
Kolejny temat to opis darmowego narzędzia goblin.tools dla osób nieneurotypowych.