Dostępnik o Szkole Dostępności Cyfrowej
Ruszył nasz wielki projekt szkoleniowy realizowany z Ministerstwem Cyfryzacji, więc chcę podać trochę szczegółów. No i oczywiście zaprosić:)
Od 2 tygodni trwa rekrutacja do projektu Szkoła Dostępności Cyfrowej. Przez te 2 tygodnie dostaliśmy bęcki za różne rzeczy, w większości słuszne. Wykonawca poprawia dostępność platformy rekrutującej, a my pracujemy nad jaśniejszym komunikowaniem.
Liderem projektu jest Ministerstwo Cyfryzacji, a partnerem firma szkoleniowa Certes sp. z o.o, w której pracuję już prawie 4 lata. Projekt jest dofinansowany ze środków unijnych, dzięki czemu możemy zaoferować bezpłatne szkolenia i walidacje kwalifikacji dla dużej grupy osób.
Wyjaśnianie procedur w dużym projekcie unijnym nie jest proste. Musieliśmy się tłumaczyć nawet z tego, że mamy pole do zaznaczenia płci, a do wyboru jest tylko mężczyzna i kobieta. A przecież są inne, a niektóre osoby nie identyfikują się z żadno. No ale my musimy zbierać dane w ten sposób, bo tak się raportuje postępy projektu. Biurokracja zawsze mnie frustruje, więc staram się ją ograniczać na własną rękę.
Ten numer Dostępnika chcę poświęcić na rozwikłanie zawiłości procesu rekrutacyjnego, bo budzi sporo wątpliwości. Wcale mnie to nie dziwi, bo wyjaśnień jest wciąż za mało. Jednak pojawiają się kolejne, z których duża część to moje dzieło. W ogóle sporo mojej pracy jest w tym projekcie. A zatem do rzeczy.
Cel projektu
Pomysł na projekt wziął się z obserwacji rynku dostępności cyfrowej. Pojawiło się dużo specjalistów, ale także pseudospecjalistów. Jęczałem na ten temat już kilka razy. Sęk w tym, że przeciętna osoba nie potrafi odróżnić eksperta od kogoś takiego, kto nim nie jest. Urzędy szukają jakiegoś klucza i oczekują przedstawienia listy wykonanych audytów, szkoleń, a czasem rekomendacji. To nie zawsze działa. Już kiedyś napisałem, że rozwiązaniem jest porządna certyfikacja. I to jest clou tego projektu.
Certyfikacja kontrolowana przez państwo
Oczywiście każdy może wystawić certyfikat. Napisz do mnie, to też Ci wystawię certyfikat, że czytasz Dostępnik. Certyfikaty są wystawiane za uczestnictwo w godzinnym webinarze lub za podobną działalność. Pewnie spotykasz się z tym dość często. My jednak potrzebujemy czegoś solidniejszego, czyli Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
ZSK to system opisywania i certyfikowania kwalifikacji. Jest prowadzony przez różne podmioty, spełniające odpowiednie wymagania. Walidacja, czyli po ludzku egzamin, jest przeprowadzana z zapewnieniem odpowiedniej jakości. Czuwają nad tym niezależne podmioty zewnętrzne. Lubię porównywać ten system do uzyskiwania prawa jazdy. Każdy egzamin jest bardzo podobny, a egzaminatorzy muszą mieć odpowiednie kwalifikacje. No i jak ktoś ma już prawo jazdy, to nie spotka się z marudzeniem, że ktoś wolałby jakieś inne potwierdzenie uprawnień do prowadzenia pojazdu.
W ZSK znaleźliśmy 8 kwalifikacji dotyczących cyfrowej dostępności. Z tych ośmiu tylko 5 jest funkcjonujących, to znaczy że jest jakiś podmiot certyfikujący. Pozostałe 3 nie są funkcjonujące, czego bardzo żałuję, bo byłby na nie popyt. Mam nadzieję, że pojawią się kolejne podmioty certyfikujące. Jeżeli temat Cię zainteresował - napisz do mnie, a ja opowiem, co i jak. Na razie jednak projekt obejmuje tylko te 5 kwalifikacji.
Co w projekcie?
Od Twojej strony jest to dość proste: szkolisz się i podchodzisz do walidacji. Póki co szkolenia są stacjonarne, chociaż wiemy, że są ludzie dla których jest to problematyczne. Za to szkolenia odbywać się będą w wielu miejscach w Polsce, żeby każdy miał w miarę blisko. Po szkoleniu masz prawo i obowiązek podejść do walidacji. Walidacja jest dość droga, ale sfinansuje ją Ministerstwo Cyfryzacji. Oczywiście tylko 1 raz. Potem też możesz podchodzić do walidacji, ale już na własny koszt, więc warto się przyłożyć.
Podczas szkoleń finansujemy wszystko: same szkolenia, materiały szkoleniowe, hotele, wyżywienie i dojazdy. Wszystko w ramach tego, co przewidują przepisy dotyczące realizowania projektów unijnych. Dlatego nie licz na hotel cztero lub pięciogwiazdkowy.
Jak się zgłosić?
Procedura jest trochę zawiła i dostawaliśmy mnóstwo pytań na ten temat. Zatem wyjaśnię w punktach.
Na potrzeby projektu zamówiliśmy platformę rekrutacyjną, za pomocą której możesz się zgłosić. Możesz do niej przejść przez stronę projektu lub bezpośrednio.
Teraz wypełnij formularz zgłoszeniowy. Formularz ma 2 wersje: dla osób indywidualnych i dla instytucji. Oczywiście zaznacz, że wypełniasz ten indywidualny. Ten dla instytucji jest tylko po to, żeby lepiej zarządzać kontaktami i kwalifikować osoby z jednej instytucji na te same terminy. Taki koordynator lub koordynatorka dostanie linki dla osób, które zgłosi, a potem te osoby i tak wypełnią ten indywidualny.
Wydaje mi się, że wypełnienie samego formularza nie jest problematyczne. Po zatwierdzeniu dostaniesz email potwierdzający oraz jednorazowy kod SMS, żeby potwierdzić, że dane są poprawne.
Pobierz formularz za pomocą przycisku. Dołącz go do dokumentacji rekrutacyjnej. Dołącz też dokumenty potwierdzające prawo do dodatkowych punktów. Tu nie napiszę, za co można je dostać, bo dzięki temu może przeczytasz regulamin z większą uwagą. Te dokumenty muszą być także dołączone, a kopie muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem. To wszystko będą przeglądać i zatwierdzać nasze koordynatorki. Są przydzielone do różnych regionów Polski. Jeżeli masz dodatkowe pytania - napisz do nich lub zadzwoń. Tutaj są dane kontaktowe do nich.
Jak już koordynatorki zatwierdzą dokumenty, dostaniesz możliwość podejścia do wyboru tematu szkoleń i testu wiedzy. Najpierw uporządkuj tematy szkoleń według swoich priorytetów, czyli na początku ten najbliższy sercu, a na końcu ten najmniej interesujący. Potem wypełnij test. Jest tam 20 pytań jednokrotnego wyboru i 5 zadań opisowych. Przyznam się, że to ja jestem autorem tego modułu, więc pioruny spadną na moją głowę. Ten test służy do przypisania poziomu szkoleń, które są przygotowane dla dla osób z nieco większą lub mniejszą wiedzą. Dlatego wypełnij je samodzielnie, bez szukania po Internecie lub pytania sztucznej inteligencji. Jeżeli będziesz oszukiwać, to możesz otrzymać zbyt wysoki wynik i dostaniesz się do grupy zaawansowanej i możesz potem nie nadążać. Sam wynik nie ma też wpływu na decyzję o przyjęciu do projektu. Sprawdzimy test i Twoje priorytety, a potem się dogadamy.
Jak już przebrniesz przez ten etap, dostaniesz wygenerowaną umowę wsparcia. Ponownie - pobierz ją, podpisz i odeślij. Jeżeli chcesz mieć wersję papierową, to wydrukuj w 2 egzemplarzach i podpisz. Możesz też skorzystać z podpisu elektronicznego: kwalifikowanego lub osobistego (tego z dowodu osobistego). Na razie nie mamy zgody, żeby akceptować podpis zaufany, czyli ten przez profil zaufany.
Jak widać - procedura jest dość wymagająca, ale co poradzić. Za to po zawarciu umowy
dostaniesz możliwość wybrania terminu szkolenia, jego miejsca, zakwaterowania i rodzaju diety. Zresztą pamiętaj - będziesz mieć do kontaktu swoją koordynatorkę, a ona z kolei będzie Ci przypominać o kolejnych krokach.
Jakby co, to pisz do mnie lub do koordynatorek. Zawsze warto wyjaśniać wątpliwości, żeby wszystko szło gładko. Mam też nadzieję, że efektem tego projektu będzie nie tylko zwiększenie liczby specjalistów od cyfrowej dostępności, ale także nawiązanie kolejnych znajomości.
Wieści o dostępności
Moja niezawodna korespondentka z krainy prostego języka, czyli Beata Strzelczyk przesłała mi do opublikowania 2 informacje o zbliżających się wydarzeniach. Bardzo Ci dziękuję za pomoc w tworzeniu dostępnika.
Jeśli marzy się komuś prostojęzyczny strzał w dziesiątkę, to 10.10.2024 roku o godzinie 10.00 w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej rozpocznie się VI Forum Prostego Języka „Prosto i kropka”. Wydarzenie wyjątkowe pod każdym względem, bo nie tylko mówi o efektywnej i dostępnej komunikacji, ale też jest jej wzorem. Szczegóły znajdziecie na stronie Funduszy Europejskich.
To nie wszystko, bo 29-30 października odbędzie się Kongres Efektywnej Komunikacji na Uniwersytecie Warszawskim. To także prosty język w najlepszym wydaniu przygotowanym przez Fundacja Języka Polskiego.
W obu przypadkach organizatorzy pytają o specjalne potrzeby w formularzu rejestracyjnym, a potem je spełniają. I to na najwyższym poziomie. Niby proste, ale mało kto w Polsce tak umie w dostępność wydarzeń na żywo. Biznes może się uczyć!
Październik wprost obfituje w różne wydarzenia dotyczące dostępności. Oto kilka z nich:
9 października Gdańsk: Kolejne spotkanie a11y-dostępność. Jeszcze nigdy tam nie byłem, ale kusi. Chociaż oni też robią to wieczorami. Tu znajdziesz opis i formularz rejestracyjny.
15-20 października Festiwal kultury bez barier wiele miejsc w Polsce. Można już rezerwować sobie bilety. Ewa już zarezerwowała kilka biletów i będziemy się gremialnie odchamiać. Tutaj program festiwalu, do którego warto używać filtrów, bo wydarzeń jest około 160.
18 października Sensorycznie i na serio w Krakowie. Będę tam i chętnie pójdę z kimś na piwo.
22-23 października Targi dostępności w Opolu. Nie podaję linku, bo strona wciąż jest w budowie. Natomiast będę tam przez 2 dni i też chętnie pogadam.
Jeżeli lubisz mnie i Dostępnik, to możesz to okazać standardowo stawiając mi kawkę. A jeżeli nie chcesz, to prześlij komuś ten Dostępnik, żeby zdobywać nowych fanów dostępności.
I to by było na tyle. Świat wygląda coraz gorzej, chociaż nasza chata na razie z kraja. Wybuchają kolejne wojny, bo politycy muszą sobie powiększać interes, uciekać od oskarżeń o korupcję lub z czystej nienawiści. Musimy się trzymać, bo kiedyś mogą przyjść także i załomotać kolbami. A na razie cieszmy się pokojem, póki możemy go doświadczać. Dobrego weekendu.
Na piwo 18 piszę się i ja, znaczy zapraszam ;-)