Dostępnik o Sensorycznie i na serio 2024
Rok temu chwaliłem, jak fajnie było na Sensorycznie i na Serio, więc teraz też zachęcam Cię do udziału. Za zgodą Magdy przygotowałem ten Dostępnik z opisem wydarzenia. Ja zresztą też się wybieram.
Wakacje minęły i zaczął się ruch w dostępności. Czasem nie nadążam ze śledzeniem wydarzeń i nowinek. Za to jak się już dowiem, to chętnie o tym napiszę w Dostępniku. Tak więc - nie zapominaj o mnie, to ja nie zapomnę o Tobie:) Jak masz coś ciekawego - daj znać. A teraz o konferencji, której zeszłoroczna edycja bardzo mi się podobała.
Konferencja „Sensorycznie i na Serio 2024”
18 października 2024 r. w Krakowie odbędzie się czwarta edycja ogólnopolskiej konferencji **Sensorycznie i na Serio** (SinS), adresowanej do osób zainteresowanych dostępnością, nowoczesnymi technologiami, VR, AR i AI. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do zdobycia wiedzy oraz wymiany doświadczeń między praktykami i pasjonatami dostępności. Networkowanie tam było naprawdę super, chociaż wymagało odpuszczenia niektórych części.
Dlaczego warto wziąć udział?
Konferencja skupi się na dwóch głównych obszarach:
Dostępność gier online i offline dla osób ze szczególnymi potrzebami - bo czym byłoby życie bez rozrywki? Ja sam lubiłem kiedyś grać i chętnie nadal bym to robił. Wtedy grałem w takie rzeczy jak Wolfenstein, Doom, Warcraft i wiele innych. Potem na iPhone broniłem się przed zombie i miałem z tego ogromną radochę. Niestety - gra zniknęła z AppStore.
Dostępność dla osób Głuchych i słabosłyszących – ten blok tematyczny pokaże, jak nowoczesne technologie mogą wspierać osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi, oferując im równy dostęp do rozrywki i edukacji.
Eksperci z Polski podzielą się praktycznymi rozwiązaniami, które można wdrożyć nie tylko w kontekście rozrywki, ale również rehabilitacji oraz codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Konferencja oferuje również bogatą przestrzeń do networkingu – nawiązania nowych kontaktów z praktykami i osobami z pasją w dziedzinie dostępności.
Wstęp na konferencję jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Link do formularza znajdziesz na stronie konferencji.
Hackathon!
Z kolei w dniach 19-20 października, tuż po konferencji, odbędzie się hackathon w Krakowie. To wydarzenie, które łączy ludzi z pasją do technologii i rozwiązywania problemów dostępnościowych. Na uczestników czeka bezpieczna i inspirująca przestrzeń, w której będą mogli stworzyć własne innowacje technologiczne. Hackathon skierowany jest do programistów, grafików, UX/UI designerów, ale także osób działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Jeżeli zatem masz do rozwiązania jakiś problem techniczny, to podczas takiego wydarzenia programiści i projektanci mogą przygotować prototyp rozwiązania. Jeżeli nie wiesz, czym jest hackathon, to jest to połączenie słów hack i marathon. Hackerzy siadają razem i kodują przez 24 godziny coś jednego i to najczęściej z potrzeby zrobienia czegoś fajnego, a nie na fakturę. Tak przy okazji - hacker nie oznacza tego, co zazwyczaj przychodzi do głowy. Hacker to fachowiec znający różnego rodzaju sztuczki. A jeżeli wykorzystuje je w złych celach, to jest po prostu przestępcą.
Wydarzenie stanowi wyjątkową szansę na współpracę z mentorami, którzy są ekspertami z różnych dziedzin i sami doświadczają życia z niepełnosprawnością. Uczestnicy będą projektować rozwiązania, które zmienią otoczenie na bardziej dostępne i uniwersalne. Możliwość zdobycia nagród tylko dodaje motywacji, by wziąć udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.
W Galerii Krakowskiej
Od 24 do 26 października 2024 r. Galeria Krakowska zaprasza na trzy dni pełne atrakcji, dostępnych zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i dla tych, co się nie poczuwają.
Podczas tych dni będzie okazja zanurzyć się w świat nowoczesnych technologii i sportu. Tam też chciałbym być, ale cóż… Będę wtedy w Opolu, a teleportacja wciąż jest technologią niedopracowaną, o czym kiedyś przekonał się Ron Weasley. A co w środku?
Atrakcje sportowe
Koszykówka na wózkach – każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił, rywalizując w dynamicznych rozgrywkach pod okiem doświadczonych trenerów. Ciekawe, czy zaryzykujesz rywalizację.
Szermierka na wózkach – nauka tej szlachetnej sztuki walki odbędzie się przy wsparciu profesjonalnych zawodników. Ja wciąż mam ciągoty w tym kierunku i robię młynki białą laską. Tyle że mnie nikt nie podziwia, a Ewa i Maja każą mi przestać robić obciach.
Paraboks – uczestnicy będą mieli okazję spróbować boksu w wersji VR lub w tradycyjnej formie na wózkach.
Wyścigi na handbike’u – symulatory wyścigowe pozwolą poczuć emocje jazdy na handbike’u w wirtualnym świecie, co będzie zarówno świetną zabawą, jak i wyzwaniem fizycznym.
Nowoczesne technologie
VR i eyetracking – stanowiska VR umożliwią uczestnikom zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki haptycznym kombinezonom osoby Głuche będą mogły „czuć” muzykę na całym ciele, a specjalne stanowiska do eyetrackingu umożliwią sterowanie grami wyłącznie za pomocą ruchów oczu.
Symulatory lotu – fani wrażeń na wysokości będą mogli spróbować swoich sił w symulatorze lotni oraz symulatorze latania na ICAROS.
Stanowiska edukacyjne
Nie zabraknie także miejsc, gdzie uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wspierającym osoby niewidome i niedowidzące, takimi jak brajlowskie zegarki, udźwiękowione telefony oraz urządzenia do nauki alfabetu Braille’a. Wszystko to będzie dostępne w ramach stanowisk prowadzonych przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami, które chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.
To wcale jeszcze nie wszystko, więc zajrzyj na stronę konferencji. Tam wciąż powstaje program, pojawiają się kolejne opisy i w ogóle się dzieje.
Ja się już zarejestrowałem i stawię się w Krakowie. Jeżeli chcesz napić się ze mną kawy, pogadać, a może o coś dopytać - jestem gotowy. Na przykład chętnie opowiem o naszym projekcie edukacyjnym realizowanym razem z Ministerstwem Cyfryzacji.
W tym miejscu chcę podziękować tym, którzy postawili mi wirtualną kawę. To bardzo miłe. Myślałem już, co zrobię z tymi pieniędzmi, bo nie jestem w stanie wychlać tylekawusi. Może zatem zasilę trochę przyszłoroczną konferencję AutomaticA11y i postawię wszystkim kawę… A jeżeli chcesz się dorzucić, to jak zwykle możesz to zrobić tutaj, a ja będę Cię mieć z serduszku.
I to było na tyle. Najbliższe miesiące będą intensywne, więc mam nadzieję, że przynajmniej upały się skończą. Na to samo liczę w przypadku wojny w Ukrainie, Palestynie i wszędzie tam, gdzie politycy mordują ludzi rękoma żołnierzy, chociaż sami siedzą sobie w luksusowym bunkrze. Dobrego weekendu i do zobaczenia w Krakowie.