Dostępnik o GAAD 2023
Global Accessibility Awareness Day (GAAD) znowu zaskoczył dostępnościowców. Jednak spięliśmy się i mam dla Ciebie serię zaproszeń. Korzystaj, bo za darmochę.
Na początek wyjaśnię, czy w ogóle jest GAAD. Od 2011 roku, w trzeci czwartek maja, ludzie organizują wydarzenia związane z dostępnością. Akcja jest ogólnoplanetarna, a organizatorów przybywa z każdym rokiem. Nikt tego odgórnie nie organizuje, chociaż jest strona poświęcona temu wydarzeniu. Znajdziesz na niej prawie 140 zarejestrowanych wydarzeń, w tym kilka z Polski. Jeżeli jednak znasz języki, to wybierać możesz ze znacznie większego zestawu.
Nie umiem sobie przypomnieć, od którego roku biorę czynny udział w GAAD. Zawsze jest to dla mnie okazja, żeby dowiedzieć się czegoś nowego, poznać nowych ludzi, a przede wszystkim - uświadomić kolejne osoby, czym jest dostępność i dlaczego jest ważna. A zatem przedstawiam Ci zaproszenia na różne wydarzenia dziejące się w Polsce.
Pierwsze zaproszenie - autopromocja
GAAD w Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju to wydarzenie, w którym sam biorę aktywny udział. Wydarzenie odbywa się online, na platformie MS Teams. Zestaw prowadzących jest bardzo zacny. Agata Gawska pokaże nasze najnowsze dziecko, czyli Planer. Piotr Osipa to już starsze, które może iść do przedszkola, czyli generator deklaracji dostępności. Ja i Stefan Wajda będziemy się wzajemnie uzupełniać, bo opowiemy o badaniu dostępności stron internetowych. Ja opowiem o metodyce i samym procesie, a Stefan o narzędziach, które pomagają w badaniu. Wreszcie Katarzyna Cimopch pokaże, jak przeprowadzić audyt architektoniczny. Wydarzenie jest online i wciąż można się rejestrować. Jeżeli o mnie chodzi, to nie zobaczycie żadnego slajdu. Tylko terminal i przeglądarka internetowa. Mam nadzieję, że to wszystko wypali. Jeżeli nie znajdziesz tu niczego ciekawego dla siebie, to nie zajmujesz się dostępnością. 19 maja 9:00-14:00.
Kinaole w Warszawie
Kinaole organizuje stacjonarną konferencję, na której najpewniej będę. Czasem trzeba posłuchać innych, żeby nie ugrzęznąć we własnych przekonaniach. Często wynoszę z takich spotkań coś, czego zupełnie się nie spodziewałem. Agenda wciąż jest w proszku, ale zakładam że to chwilowe i zmieni się na początku tygodnia. I wiesz co… Idę tam z żoną. Jeżeli chcesz się spotkać i porozmawiać, to będzie najlepszy moment. Warszawa, 18 maja od 17:30.
Zabrać politykowi myszkę
Od kilku lat w GAAD bierze udział Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. W tym roku odbywa się to pod hasłem Polityk bez myszy. Mam wrażenie, że wydarzenie nie jest otwarte, ale pewnie będzie z niego relacja. Już wiem, że zgłosił się pierwszy poseł. Zaprosił mnie Mateusz Różański, który mi tak kadzi, że to po prostu mnie żenuje. Za to nie umiem mu odmówić. Będę zatem w Integracji calutki dzień i postaram się przeczołgać polityków, którzy się zgłoszą. Warszawa, 18 maja, godz. 9:00-17:00.
Niezbędnik koordynatora dostępności
Marek Pietras z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego otworzył swoje wewnętrzne wydarzenie i możesz w nim wziąć udział. Marek zgodził się na moje 2 sugestie, żeby spotkanie było otwarte dla wszystkich i żebyśmy mówili sobie po imieniu. Jestem dumny, bo Marek jest jednym z tych fanów dostępności, z którymi dobrze się gada. Szkolenie przeznaczone jest przede wszystkim dla koordynatorek i koordynatorów dostępności Co koordynator dostępności ma w komputerze ? Wydarzenie jest online, a hasłem jest oczywiście GAAD2023. Nie trzeba się rejestrować. Wystarczy kliknąć w łącze i oglądać. 18 maja, godz. 9:00-10:30.
PFRON ciśnie na dostępność
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) coraz bardziej angażuje się w dostępność. Może to dziwne, że dopiero od kilku lat, ale tak to czasem wygląda. W związku z GAAD organizuje konferencję z cyklu PFRON wspiera dostępność, w której możesz uczestniczyć online na platformie Zoom. Będzie o technologiach asystujących, opisywaniu dostępności, zmianach w WCAG. Szczegóły znajdziesz na stronie konferencji. Uczestniczenie wymaga rejestracji. Ciekawi mnie temat opisywania dostępności, szczególnie tego semantycznego. Jak można opisać dostępność architektoniczną? Ano są sposoby na to, podobnie ja jest język opisuwyników badania stron internetowych, który nazywa się EARL. 18 maja, godz. 10:00-12:30.
Poznański meetup
W Poznaniu już po raz drugi odbędzie się Poznań A11Y Meetup i jest to druga stacjonarna konferencja z okazji GAAD. W programie sztuka i gry. O tych grach to chętnie też bym posłuchał. Mało kto wie, a przecież są wytyczne do tworzenia dostępnych gier wideo. Dostępność coraz mocniej wkracza w świat gier, chociaż nadal są to raczej wyjątki niż reguła. Można się rejestrować, przynajmniej w momencie pisania Dostępnika. Poznań, 18 maja, godz. 18:00.
Dostępne wydarzenia na uczelniach
Monika Szczygielska zaprasza na webinarium nt. dostępnych wydarzeń akademickich. Takie wydarzenia mają swoją specyfikę i trzeba też do nich odpowiednio podejść. Monika zna się na dostępności wydarzeń na żywo jak mało kto. A webinar organizuje w czasie, który nie koliduje z innymi wydarzeniami GAAD. 16 maja, godzina 16:00-16:45, platforma Zoom.
Zadaj pytanie Wojtkowi Kutyle
Jeżeli chcesz zadać pytania jednemu z najlepszych, to Wojtek Kutyła odpali Q&A na Instagramie. Możesz zapytać (chyba) o wszystko. Lubię prezentacje Wojtka, bo nie gada wciąż o altach, nagłówkach i podobnych rzeczach, tylko o ludziach korzystających z internetu. Jeżeli zatem znajdziesz czas i ochotę, to zajrzyj na jego profil i zadaj pytanie, na które nie znasz odpowiedzi. 18 maja, godz. 10:00.
Wieści o dostępności
GAAD to ważne wydarzenie, ale przecież nie tylko wtedy coś się dzieje. Beata Strzelczyk pilnuje prostego języka i dzieli się tą wiedzą. Przekazuję zatem kilka rzeczy, które dla mnie przygotowała.
Prosty język będzie miał swoją normę ISO. Zostanie opublikowana w maju. Poznajcie Christophera Balmforda, który przewodniczył grupie roboczej pracującej nad normą. Wywiad z nim opublikowała kilka dni temu Justyna Zandberg-Malec, jedna z najlepszych specjalistek od prostego języka prawniczego w Polsce, która również nad tą normą pracowała.
Może trudno w to uwierzyć, zwłaszcza tym, którzy zmagają się z unijną biurokracją – Unia Europejska również wspiera prostojęzyczną komunikację z obywatelami. 23 i 24 maja odbędzie się w Brukseli trzecia już konferencja Clear Writing for Europe. Możesz wysłuchać jej online – wystarczy się zarejestrować. Jedną z prelegentek będzie projektantka treści z Centralnego Ośrodka Informatyki (COI), który jesienią podpisał Deklarację Prostego Języka. Podpisanie tej deklaracji przez COI oznacza dla nas gwarancję prostych i zrozumiałych treści w profilu zaufanym, mObywatelu czy na portalu Gov.pl.
Fanom prostego języka polecam artykuł Beaty Strzelczyk, który wyjaśnia, dlaczego ten styl działa na nas tak samo jak dopamina. Daj go do przeczytania innym, bo często czują się winni, że nie ogarniają, a to przecież nie ich wina. Osobiście uważam ten artykuł za tak dobry, że mocno zachęcam do jego dalszego udostępniania.
Fundacja Katarynka wypuściła kolejne odcinki swojego podcastu. Polecam odcinek o tekstach alternatywnych, bo prawie ze wszystkim się zgadzam. Z czym się nie zgadzam - zostawiam dla siebie. A wcześniej opublikowali odcinek z Tomkiem Bagińskim i jest tam o wiedźminie, katedrze i takich tam. Nie wiem, jak oni to robią.
A skoro już wspomniałem o Katarynce, to w maju mają Konferencję Kultura dla Wszystkich – odbiorcy w kryzysie zdrowia psychicznego. Jeżeli ktoś chce się wybrać, to odbywa się we Wrocławiu 24 maja.
I to by było na tyle. Następny numer będzie już zwyczajny. Mam nadzieję spotkać się z Tobą na którymś z wydarzeń. Ja wybieram się jeszcze na 70-lecie Centralnej Biblioteki dla Niewidomych, chociaż jej już nie ma. A jak sił starczy, to po tym wszystkim chcę dotrzeć w sobotę do Lublina. Młodzi naukowcy z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej organizują spotkanie o aspektach prawnych, etycznych i społecznych sztucznej inteligencji. Chcę tam opowiedzieć o moich refleksjach na ten temat i zjeść najlepsze lody w Polsce. Mam też nadzieję, że za te 2 tygodnie będę mógł się ucieszyć z odzyskania Krymu przez Ukrainę. No i oczywiście prośba - pchnij Dostępnik dalej, jeżeli oczywiście uważasz go za godny polecenia.
no dobra wrzuciłem link do czytnika RSS teraz już nie przegapię ciekawych imprez (mam nadzieję).
Kurcze za mało czasu za dużo do czytania. Niestety już po imprezach więc będę szukał nagrań :(
Postuluję o cykliczne artykuły ze spisem takich imprez, zakładam że pojawiają się częściej niż raz w roku.
A może istnieje jakieś kalendarium publiczne?